Sadzenie brzozy brodawkowatej

0
871

Brzoza brodawkowata to powszechnie występujący gatunek. Mimo tego, że stosunkowo często występuje w polskich lasach to wciąż zachwyca swoją urodą wielu entuzjastów przyrody. Swoją nietuzinkową urodę zawdzięcza białej korze, która jest bardzo charakterystyczna i zarazem urokliwa.

Sadzenie brzozy

Co należy wiedzieć o sadzeniu brzozy brodawkowatej? Przede wszystkim brzoza nie lubi być przesadzana, dlatego z reguły nie powinno się kupować zbyt dużych sadzonek. W związku z czym wielu hodowców oferuje stosunkowo młode sadzonki brzozy (mające poniżej 3 lat).

Brzozę brodawkowatą najlepiej sadzić wczesną wiosną – kiedy pąki liściowe rosną z największą intensywnością.

Brzoza nie jest dużym kłopotem dla ogrodnika, gdyż nie jest szczególnie wymagająca w kwestiach związanych z wymaganiami glebowymi. Gorzej rozwija się na podłożu o dużym zasoleniu oraz na mokradłach. Co ciekawe, zanieczyszczenie powietrza nie sprzyja szybkiemu wzrostowi brzozy, jednak mimo to brzoza brodawkowata całkiem nieźle sobie radzi w środowisku miejskim.

Najlepiej, gdy jest posadzona w nasłonecznionym lub pół cienistym miejscu. Co ciekawe, brzoza nie ma żadnego problemu z mrozem i wiatrem, gdyż znosi zimę praktycznie bez szwanku.

Pielęgnacja brzozy

Za co jeszcze ogrodnik pokocha brzozę? Z pewnością za jej pielęgnację. Otóż brzoza to gatunek drzewa, który… praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Nie ma potrzeby zastosowania dedykowanego nawożenia. Również podlewanie nie stanowi problemu. Jedynie w przypadku długotrwałych susz należy dostarczyć dodatkową dawkę wody.

Warto jednak pamiętać o tym, że brzoza bardzo źle reaguje na przycinanie. Uszkodzenie drzewa może się przyczynić do różnego rodzaju chorób oraz infekcji. Jednak nie jest to zbyt dużym problemem, gdyż brzoza rośnie szybko i „do góry”, bez rozłażenia się na boki. W związku z czym nie ma dużej potrzeby by była przycinana.

Sadzonki brzozy

Podsumowując, przypominamy, że z reguły do nabycia są możliwe sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym – wykopywane z gruntu (np. brzoza brodawkowata sadzonki) oraz sadzonki ukorzenione w doniczkach. W przypadku nagich korzeni bardzo ważne jest by sadzonka była młoda, co z reguły jest widoczne po tym, że ma jeszcze ciemną korę.