Trening siłowy do wspinaczki

0
832

We wspinaczce istnieje stare powiedzenie, że „wspinaczka jest najlepszym treningiem do wspinaczki”, przysłowie używane przez wielu jako wymówka, by nie trenować poza wspinaczką. Ja osobiście nie zgadzam się z tą filozofią, jak to wyjaśnię .

kiedy mówimy o dokładnych umiejętności potrzebnych w wspinaczki, jak i kiedy kroku, technik wspinaczkowych i umiejętności umysłowych, nie ma substytutu dla aktywności się wspina. Jednakże, w celu opracowania poziomy wytrzymałości specyficzne dla sportu wspinaczki takie jak poprawa siły chwytu i siły górnej części ciała oraz wspinaczka wytrzymałościowa przyniosą bardzo ograniczone wyniki, a nawet nie będą wcale.

Jednym z głównych powodów, dla których wspinaczka nie jest dobra do treningu siłowego, jest to, że podczas wspinaczki nie ma opcji. Jeśli podczas wspinaczki masz niewydolność mięśniową, może to okazać się śmiertelne. Więc cel podczas wspinaczki id, aby całkowicie tego uniknąć. Alternatywnie, gdy ktoś trenuje siłę do wspinaczki, chce osiągnąć, a nawet przekroczyć punkt niewydolności mięśniowej, ponieważ to właśnie ten czyn powoduje, że ciało reaguje wzrostem siły, aby przystosować się do stresu. Dwie metody wykluczają się wzajemnie i nigdy nie osiągniesz maksymalnej siły, wspinając się samotnie.

Kolejnym przykładem wzmacniającym różnicę między wspinaniem a treningiem siłowym podczas wspinaczki jest sposób trzymania skały. Podczas wspinaczki skała wymaga od wspinacza losowej różnorodności wielu różnych pozycji chwytu, a czasami możesz nawet celowo zmieniać sposób chwytania skały. W rezultacie jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek pojedyncza pozycja chwytu kiedykolwiek została maksymalnie wykorzystana, a zatem poszczególne pozycje chwytu (np. Zaciskanie, otwarta ręka, szczypanie itp.) Są powolne, aby zwiększyć siłę.

To powinno pomóc ci zrozumieć, dlaczego pełny sezon wspinaczki może rzeczywiście poprawić twoją wytrzymałość beztlenową (tj. Wytrzymałość siły), ale nie rób nic, aby zwiększyć absolutną maksymalną siłę przyczepności. Dlatego zmienianie pozycji chwytu jest świetną strategią zwiększania wytrzymałości podczas wspinania się o wydajność, ale nigdy nie zadziała do treningu maksymalnej siły chwytu. Skuteczny trening siły palców wymaga, abyś celował w określoną pozycję chwytu i pracował nad nią aż do awarii, co można bezpiecznie wykonać tylko w środowisku bez wspinaczki.

Wreszcie, niektórym wspinaczom może być lepiej uczestniczyć w treningu krzyżowym z innymi zajęciami, które nie są szczególnie związane ze sportem. Na przykład ktoś, kto musi schudnąć, powinien poświęcić większość swojego czasu na wspinanie się, wykonując ćwiczenia aerobowe, aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ niezbędne jest, aby wspinacz był jak najbardziej szczupły, aby uzyskać optymalną wydajność. Jeśli ktoś jest całkowicie pozbawiony choć odrobiny sprawności, lepiej byłoby wykonać trening obwodowy, który zapewni mu zarówno siłę, jak i korzyści aerobowe.

Na zakończenie powiem, że niezależnie od twojego doświadczenia we wspinaczce, zauważysz ogromną poprawę dzięki włączeniu do swojego treningu specjalistycznego treningu siłowego.
Zdobądź cały sprzęt potrzebny do wspinaczki na RuggedSportsGear.com