Słynne góry do wspinaczki

0
1359

Wspinacze górscy to poszukiwacze przygód, którzy zawsze szukają nowego, jasnego wyzwania. Niezależnie od tego, czy jeden alpinista jest profesjonalistą czy hobbystą, większość, jeśli nie wszyscy, z niecierpliwością oczekują zdobycia szczytu trudniejszego niż poprzedni. Wszyscy alpiniści mają ten sam cel – dotrzeć na szczyt góry, bez względu na to, jak wysoko jest i jak niebezpieczna jest podróż.

Ponieważ wszyscy mają ten sam cel, wspinacze górscy zwykle wyznaczają standard wspinaczki na najwyższą górę świata gdzieś w ciągu swojego życia, chociaż tylko kilku odważnych i doświadczonych alpinistów próbuje to zrobić, ze względu na ogromne ryzyko. Mówi się o Mt. Everest, prawdopodobnie najsłynniejsza góra świata. Ponieważ ma prawie 30 000 stóp wysokości, powietrze w pobliżu szczytu góry jest naprawdę cienkie, co utrudnia oddychanie, oprócz sporadycznych śnieżyc i nieubłaganej lodowatej pogody.

Mt. Everest, z siedzibą w Nepalu, został po raz pierwszy zdobyty w 1953 roku. Od tego czasu zrobiło to więcej, ale niestety, było też kilka osób, które straciły życie. W niektórych przypadkach zgubiono kończynę lub dwie, ale jedno jest pewne – alpiniści nie są tacy sami po doświadczeniu Everest.

Z Mt. Everest jest najsłynniejszą i być może najtrudniejszą górą do zdobycia, są też inne góry słynące z wspinaczki górskiej, niektóre z nich w tym samym paśmie górskim lub w pobliżu, takie jak Mt. Lhotse i Mt. Makalu. Stany Zjednoczone mają dwie słynne góry wysokogórskie dla wspinaczy – Mt. McKinley and Mt. Ranier, podczas gdy sąsiednia Kanada szczyci się Mt. Logan.

Niektóre z najbardziej znanych gór obejmują również te, na które wspinano się przed wiekami. Mt. Ranier jest jednym, ponieważ pierwsza udana wspinaczka została odnotowana w 1870 roku. W Meksyku Mt. Popocatepetl został po raz pierwszy podbity już w 1519 roku! Inna znana góra na liście znajduje się w Afryce, czyli Mt. Kilimandżaro. Na tę tanzańską górę po raz pierwszy wspięliśmy się w 1889 roku

. Najbardziej znane góry do wspinaczki to najwyższe góry. W wyżej wymienionych górach najkrótszą górą jest Mt. Ranier o wysokości około 14 000 stóp. Nie trzeba dodawać, że góry te zdecydowanie nie są zalecane dla początkujących, ponieważ są one zbyt wysokie, a początkujący wspinacze wymagają najpierw doświadczenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.